Vítáme Vás na našich stránkách !

Seznamte se všemi řády naší školy:

 

ŠK ŘÁD 

Řád ŠD

VNIŘNÍ ŘÁD ŠKOLNÍ JÍDELNY - VÝDEJNY 

 

  1. ŠKOLNÍ ŘÁD

Vzdělání na Základní škole Vápno, okres Pardubice si vybral spolu s rodiči žák zcela dobrovolně s tím, že právě zde chce získat základní vzdělání. Tímto se svobodně rozhodl dodržovat povinnosti a pracovní podmínky této školy.

Věříme, že jsi žákem vedeným k úctě k člověku a všemu, čím je tato země obdařena, čímž je myšlena příroda nebo duševní a fyzická práce člověka. Pokud tímto způsobem nechceš být připravován pro život a tyto hodnoty nejsou tvými, staneš se v našem kolektivu odlišným a přestaneš zde nacházet své sebeuspokojení.

Máme několik základních pravidel:

  • Vstoupil jsi - pozdrav.
  • Odcházíš - rozluč se.
  • Chceš-li - řekni prosím.
  • Dostaneš-li - řekni děkuji.
  • Používej i ostatní "kouzelná" slova, která k sobě lidi přibližují.
  • Nikoho nebij, nejsi slaboch, který si musí dokazovat svou sílu.
  • Nenič. Co posloužilo tobě, poslouží i druhým.
  • Netrap se. Zaklepej a vstup. Poděl se o všechny radosti i starosti.
  • Važ si sám sebe. Každý má svou cenu.
  • Chraň vše, co chceš, aby jiní respektovali.
  • Veškerá rozhodnutí týkající se tebe musí plně brát v úvahu tvůj nejlepší zájem.
  • Škola respektuje tvé právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství a při tom respektuje roli rodičů jako průvodce.

 

  1. Práva a povinnosti žáků, zákonných zástupců ve škole a pravidla vzájemných vztahů žáků a zákonných zástupců žáků s pedagogickými pracovníky

 

1.1           Práva žáků

Žák má právo:

  1. Na vzdělávání podle školního vzdělávacího programu.
  2. Na rozvoj osobnosti podle míry nadání, rozumových a fyzických schopností.
  3. Jedná-li se o žáka integrovaného, handicapovaného, s poruchami učení nebo chování, na speciální péči v rámci možností školy a na sestavení podpůrných opatření svého vzdělávání.
  4. Na informace o průběhu a výsledcích svého vzdělávání.
  5. Na založení žákovské samosprávy v rámci školy, volit ji a být do ní volen.
  6. Na vyjádření vlastního názoru ve všech věcech, které se ho týkají. Svůj názor musí vyjadřovat přiměřenou formou, která neodporuje zásadám slušnosti a dobrého občanského soužití. Jeho názorům musí být dána náležitá váha. Žák má právo sdělit svůj názor třídnímu učiteli, ostatním vyučujícím, vychovatelce, ředitelce školy.
  7. Na informace, které podporují jeho duchovní, morální a sociální rozvoj.
  8. Na ochranu před informacemi a vlivy, které by ohrožovaly jeho pozitivní vývoj a nevhodně ovlivňovaly jeho morálku.
  9. Na ochranu před fyzickým nebo psychickým násilím, nedbalým zacházením, před sociálně patologickými jevy. Má právo na využití preventivních programů, které mu slouží k poskytnutí potřebné podpory ve zmíněných oblastech.
  10. Na poskytnutí pomoci v případě, že se ocitne v nesnázích, nebo má nějaké problémy, na poradenskou pomoc.
  11.  Se svými požadavky nebo připomínkami se mohou obracet na Školskou radu.
  12. Požádat vyučujícího o pomoc v případě, že neporozuměl učivu nebo potřebuje doplnit své znalosti.
  13. Na zvláštní péči v odůvodněných případech (v případě jakéhokoliv druhu onemocnění, zdravotního postižení, vývojové poruchy učení, v případě mimořádných schopností a talentu).
  14. Na život a práci ve zdravém životním prostředí, na odpočinek a volný čas.
  15. Na ochranu před všemi formami sexuálního zneužívání a před kontaktem s návykovými látkami.

 

1.2           Povinnosti žáků

Žák má povinnost:

  1. Přicházet do školy vhodně a čistě oblečen a upraven.
  2. Svědomitě plnit uložené úkoly. Jestliže se nemohl ze závažných důvodů na vyučování náležitě připravit, omluví se učiteli na začátku vyučovací hodiny.
  3. Chovat se vždy slušně a ohleduplně, nikdy se nevyjadřovat hrubě, nerušit ostatní hlukem nebo nevhodným chováním.
  4. Ke všem zaměstnancům školy se chovat zdvořile a při setkání je zdravit.
  5. Nosit do školy učebnice a učební pomůcky podle rozvrhu a pokynů učitele. V šatně si ukládat věci na své vyznačené místo.
  6. Před začátkem vyučovací hodiny si připravit věci potřebné na vyučování, před hodinou tělesné výchovy se převléknout do cvičebního úboru.
  7. Při vyučovací hodině bez dovolení neopouštět učebnu ani své místo, zachovávat klid a kázeň. Hlásit se zdvižením ruky. Bez dovolení nesmí žák opustit budovu školy.
  8. Zdravit povstáním každou dospělou osobu, která vstoupí do učebny v době vyučovací hodiny nebo z učebny odchází.
  9. Dodržovat školní řád, předpisy a pokyny školy k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byl seznámen, řídit se pokyny učitelů nebo jiných pověřených osob.
  10.  Ve školní družině se řídit vnitřním řádem školní družiny.
  11.  Ve školní jídelně se chovat ukázněně, dodržovat řád školní jídelny a hygienická a společenská pravidla stolování. Řídit se pokyny pedagogického dozoru.
  12.  Účastnit se mimoškolních aktivit, na které se přihlásil, na akcích pořádaných   školou se chovat ukázněně a dodržovat školní řád, předpisy a pokyny k ochraně zdraví a bezpečnosti, zásady slušného chování a řídit se pokyny učitelů nebo jiných pověřených osob.
  13.  K dospělým se chovat zdvořile, ale být opatrný vůči neznámým osobám. Pomáhat slabším, zdravotně nebo tělesně postiženým spolužákům. Kamarádsky jednat se svými spolužáky.
  14.  Šetrně zacházet se školním majetkem, udržovat své místo, třídu a ostatní prostory školy v čistotě a pořádku, chránit věci před poškozením. Poškodí-li školní majetek, sjednat s pomocí zákonných zástupců žáka nápravu nebo uhradit škodu.

 

  1. Práva zákonných zástupců žáků

 

Zákonní zástupci žáka mají právo:

  1. Na informace o průběhu a výsledcích vzdělávání svého dítěte.
  2. Volit a být voleni do školské rady.
  3. Na poradenskou pomoc školy ve vzdělávání pro jejich dítě.
  4. Vyjadřovat se k podstatným rozhodnutím týkajících se svého dítěte, přičemž jejich vyjádřením musí být věnována pozornost.
  5. Na uvolnění svého dítěte z výuky podle pravidel tohoto řádu.

 

1.4           Povinnosti zákonných zástupců žáka

 

Zákonní zástupci žáka mají povinnost:

  1. Zajistit, aby žák docházel do školy řádně.
  2. Na vyzvání ředitele školy se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání žáka.
  3. Informovat školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích žáka nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání.
  4. Dokládat důvody nepřítomnosti žáka ve vyučování v souladu s podmínkami stanovenými školním řádem.
  5. Oznamovat škole údaje nezbytné pro školní matriku a další údaje, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost žáka, a změny v těchto údajích.

 

1.5      Pravidla vzájemných vztahů žáků a zákonných zástupců žáků s pedagogickými pracovníky školy

 

  1. Pedagogičtí pracovníci školy vydávají žákům a zákonným zástupcům žáků pouze takové pokyny, které bezprostředně souvisí s plněním školního vzdělávacího programu, školního řádu a dalších nezbytných organizačních opatření.
  2. Všichni zaměstnanci školy budou žáky chránit před všemi formami špatného zacházení a sexuálním násilím. Budou dbát, aby nepřicházeli do styku s materiály a informacemi pro ně nevhodnými. Nebudou se vměšovat do jejich soukromí a jejich korespondence.  Budou žáky chránit před nezákonnými útoky na jejich pověst. Zjistí-li, že dítě je týráno, spojí se se všemi orgány na pomoc dítěti. Speciální pozornost budou věnovat ochraně před návykovými látkami.
  3. Informace, které zákonný zástupce žáka poskytne do školní matriky nebo jiné důležité informace o žákovi (zdravotní způsobilost,…) jsou důvěrné a všichni pedagogičtí pracovníci se řídí se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.
  4. Vyzve-li ředitel školy nebo jiný pedagogický pracovník zákonného zástupce k osobnímu projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání žáka, konzultuje termín schůzky se zákonným zástupcem žáka.
  5. Žák zdraví v budově a na školních akcích pracovníky školy srozumitelným pozdravem. Pracovník školy žákovi na pozdrav odpoví.
  6. Všichni pedagogičtí pracovníci se povinně zúčastňují třídních schůzek a konzultačních dnů, na kterých informují zákonné zástupce žáků o výsledcích výchovy a vzdělávání. V případě omluvené nepřítomnosti pedagogického pracovníka zajistí, aby zákonní zástupci byli informováni jiným způsobem.

 

  1. Provoz a režim školy

 

 

  1. Pravidla docházky do školy

 

  1. Žák chodí do školy pravidelně a včas podle rozvrhu hodin. Účast na vyučování nepovinných předmětů je pro zařazené žáky povinná.
  2. Omlouvat žákovu nepřítomnost škole je třeba písemně na omluvném listu v žákovské knížce – notýsku.
  3. Při absenci žáka je nutno neprodleně informovat učitele osobně, písemně nebo telefonicky a sdělit mu příčinu absence žáka, nejpozději však do tří dnů.
  4. Nemůže-li se žák zúčastnit vyučování nebo činnosti pořádané školou pro překážku předem známou, můžou zákonní zástupci žáka požádat písemně o jeho uvolnění třídního učitele. Žádá-li zákonný zástupce žáka o uvolnění na 3 a více dnů, žádost předloží řediteli školy.
  5. Žákovi, který se nemůže pro svůj zdravotní stav po dobu delší než dva měsíce účastnit vyučování, stanoví ředitel školy takový způsob vzdělávání, který odpovídá možnostem žáka, nebo mu může povolit vzdělávání podle individuálního vzdělávacího plánu. Zákonný zástupce žáka je povinen vytvořit pro stanovené vzdělávání podmínky.
  6. V jednotlivých odůvodněných případech může škola požadovat lékařské potvrzení nebo jiný doklad o žákově nepřítomnosti ve škole.
  7. Žák, který musí opustit školu v průběhu vyučování, může být uvolněn pouze na základě písemné žádosti zákonných zástupců žáka. Zákonní zástupci si žáka osobně vyzvednou.
  8. V případě nevolnosti nebo zranění žáka zajistí vyučující informování zákonných zástupců žáka a případné předání žáka či jeho ošetření.

 

  1. Pravidla režimu školy

 

  1. Budovu školy je otevřena v 6. 30 hodin.  V šatně se žáci přezují do vhodné obuvi.
  2. V 7. 30 hodin probíhá výdej svačin.
  3. Vyučování začíná v 7.45 hodin. Po příchodu do učebny se žáci připravují na vyučování.
  4. Žáci musí být ve škole 10 minut před začátkem vyučování, vyučující nejpozději v 7.30 hodin.
  5. Po začátku každé vyučovací hodiny sedí všichni žáci v lavicích.
  6. První přestávka trvá 15 min, velká 20 min, malé přestávky trvají 10 min.
  7. Dozor o přestávkách a před vyučováním zajišťují vyučující.
  8. Dozor na chodbách vykonávají vyučující dle rozpisu.
  9. Dozor při obědě vykonává vychovatelka ŠD. Pokud bude v jídelně více jak 25 strávníků posílí dozor další vyučující.
  10. Po ukončení vyučování předává vyučující žáky vychovatelce ŠD nebo vyučujícímu dalšího předmětu. Doprovod žáků ze ŠD zajistí vychovatelka.
  11. V době vyučování je školní budova uzamčena.
  12. Žákům do 10ti let není dovoleno jezdit do školy na kole a kolečkových bruslích bez doprovodu zákonných zástupců nebo osoby starší 15 let.
  13. Žáci se mohou napít i během vyučovací hodiny.
  14. Během vyučování mají žáci vypnuté mobilní telefony.
  15. Žák zachovává čistotu i v okolí školy, v areálu hřiště a na autobusové zastávce.
  16. Mimo školu se žák chová v souladu s pravidly slušného chování tak, aby nepoškozoval pověst školy.
  17. Další povinnosti pedagogických pracovníků jsou uvedeny v pracovním řádu, náplních práce a organizaci daného školního roku.

 

 

  1. Podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí

 

  1. Bezpečnost a ochrana zdraví žáků

 

  1. Žáci nesmí nosit do školy věci, které by mohly ohrozit kázeň, zdraví a bezpečnost nebo mravní vývoj žáků.
  2. Žáci chrání své zdraví a zdraví svých spolužáků. Není jim dovoleno kouřit, pít alkohol, užívat drogy, hrát o peníze.
  3. Žáci jsou povinni přezouvat se, dbát na hygienická pravidla.
  4. Žáci se chovají při pobytu ve škole a na akcích organizovaných školou tak, aby neohrozili zdraví svoje ani svých spolužáků či jiných osob.
  5. Žáci chodí slušně a čistě oblečeni a upraveni.
  6. Žákům je zakázáno manipulovat s elektrickými spotřebiči, vypínači a elektrickým vedením bez dohledu učitele.
  7. Z bezpečnostních důvodů se žákům zakazuje otevírání oken o přestávkách a sezení na okenních parapetech.

8.   Při přecházení žáků na místa vyučování či jiných akcí mimo budovu školy se žáci řídí pravidly silničního provozu a pokyny doprovázejících osob. Před takovýmito akcemi doprovázející učitel žáky zvlášť poučí o bezpečnosti. Pro společné zájezdy tříd, lyžařské kursy, školy v přírodě platí zvláštní bezpečnostní předpisy, se kterými jsou žáci předem seznámeni. Při pobytu v ubytovacích zařízeních se žáci podřizují vnitřnímu řádu tohoto zařízení a dbají všech pokynů pracovníků tohoto zařízení.

9.   Při výuce v tělocvičně, v počítačové učebně zachovávají žáci specifické bezpečnostní předpisy pro tyto učebny. Vyučující daného předmětu jsou povinni s nimi seznámit žáky při první vyučovací hodině školního roku a dodatečně poučit žáky, kteří při první hodině chyběli. O poučení žáků provede učitel záznam do třídní knihy.

10. Poučení na počátku školního roku provádí třídní učitel, který žáky seznámí zejména:

a) se školním řádem, 

b) se zásadami bezpečného chování ve třídě, na chodbách, schodištích, v šatně, při odchodu ze školy a příchodu do školy a na veřejných komunikacích,

c) se zákazem přinášet do školy věci, které nesouvisejí s vyučováním,

d) s postupem při úrazech, 

e) s nebezpečím vzniku požáru a s postupem v případě požáru.

11. Poučení na počátku první vyučovací hodiny provádí vyučující tělesné výchovy, pracovního vyučování, informatiky. Vyučující seznámí žáky s pravidly bezpečného chování a upozorní je na možné ohrožení života, zdraví či majetku.

12. Poučení provádí vyučující před činnostmi, které se uskutečňují mimo školní budovu. (výuka ve venkovní učebně, vycházky, výlety, lyžařské výcviky, exkurze, dopravní a sportovní akce, plavecké výcviky.) Seznámení se všemi pravidly chování, případnými zákazy apod. a poučení o správném vybavení žáků provede třídní učitel nebo ten, kdo bude nad dětmi vykonávat dohled.

13. Poučení před prázdninami provádí třídní učitel podle osnov pro poučení o bezpečnosti.

14. Každý úraz, poranění či nehodu, k níž dojde během vyučování ve třídě, na chodbě nebo hřišti jsou žáci povinni hlásit ihned svému třídnímu učiteli nebo někomu z vyučujících, ti pak neprodleně informují ředitele školy.

15. O školním úrazu se provede záznam o úrazu a zápis do Knihy úrazů. Záznamy provede ředitel školy za spolupráce vyučujícího, který vykonával dozor či třídního učitele. Kniha úrazů je uložena v ředitelně, zodpovídá za ni ředitel školy. V knize úrazů se evidují všechny úrazy žáků, ke kterým došlo při činnostech ve škole nebo na akcích organizovaných školou, a to nejpozději do 24 hodin od okamžiku, kdy se škola o úrazu dozví.

 

  1. Ochrana před sociálně patologickými jevy

 

  1. Všichni pedagogičtí pracovníci průběžně sledují konkrétní podmínky a situaci ve škole z hlediska výskytu sociálně patologických jevů, uplatňují různé formy a metody umožňující včasné zachycení ohrožených žáků.
  2. Školní metodik prevence zajišťuje spolupráci s rodiči v oblasti prevence, informuje je o preventivním programu školy a dalších aktivitách. Školní metodik prevence spolupracuje na základě pověření ředitele školy s dalšími institucemi na sociálně právní ochranu dětí a mládeže.
  3. Žáci školy mají přísný zákaz nošení, držení, distribuce a zneužívání návykových látek v areálu školy. Porušení tohoto zákazu se bere jako hrubé porušení školního řádu. Ředitel školy využije všech možností daných mu příslušným zákonem včetně možnosti dát podnět k zahájení trestního stíhání osob, které se na porušení tohoto zákazu podílely. Ředitel školy nebo jím pověřený pracovník bude informovat zákonné zástupce žáků, u nichž bylo zjištěno porušení tohoto zákazu, o zjištěních a zároveň je seznámí s možností odborné pomoci.
  4. Projevy šikanování mezi žáky, tj. násilí, omezování osobní svobody, ponižování apod., kterých by se dopouštěli jednotliví žáci nebo skupiny žáků vůči jiným žákům nebo skupinám, jsou v prostorách školy a při školních akcích přísně zakázány a jsou považovány za hrubý přestupek proti řádu školy. Podle okolností ředitel školy uváží možnost dalšího postihu žáků, kteří tento zákaz přestoupí, a bude o svých zjištěních informovat jejich zákonné zástupce.
  5. Pedagogičtí pracovníci dbají, aby etická a mravní výchova, výchova ke zdravému životnímu stylu a preventivní výchova byla vyučována v souladu se školním vzdělávacím programem.
  6. Pedagogičtí pracovníci jsou povinni vykonávat kvalitní dohled nad žáky o přestávkách, před začátkem vyučování, po jeho skončení i během osobního volna žáků, a to hlavně v prostorách, kde by k sociálně patologickým jevům mohlo docházet.

Poznámka: Tato oblast je podrobně zpracována v Minimálním preventivním programu.

 

  1. Podmínky zacházení s majetkem školy ze strany žáků

 

  1. Žák šetří společný majetek.
  2. Žák nenosí do školy větší částky peněz nebo cenné předměty, které nepotřebují k výuce.
  3. Žák šetrně zachází se svěřenými učebnicemi, školními potřebami a školním majetkem. Každé svévolné poškození nebo zničení majetku školy, žáků, učitelů či jiných osob hradí v plném rozsahu rodiče žáka, který poškození způsobil.
  4. Každé poškození nebo závadu v učebně hlásí žák učiteli nebo řediteli školy.
  5. Při ztrátě osobní věci okamžitě ohlásí tuto skutečnost učiteli. Najde-li žák věc, která mu nepatří, odevzdá ji učiteli.
  6. Každý žák odpovídá za čistotu a pořádek svého pracovního místa.
  7. Před odchodem ze třídy každý žák uklidí své pracovní místo a jeho okolí.
  8. Žák chrání památky a přírodu, nepronásleduje a netrápí zvířata, neničí porosty a vzácné rostliny.

 

 

 

  1. ŠKOLNÍ ŘÁD

Vzdělání na Základní škole Vápno, okres Pardubice si vybral spolu s rodiči žák zcela dobrovolně s tím, že právě zde chce získat základní vzdělání. Tímto se svobodně rozhodl dodržovat povinnosti a pracovní podmínky této školy.

Věříme, že jsi žákem vedeným k úctě k člověku a všemu, čím je tato země obdařena, čímž je myšlena příroda nebo duševní a fyzická práce člověka. Pokud tímto způsobem nechceš být připravován pro život a tyto hodnoty nejsou tvými, staneš se v našem kolektivu odlišným a přestaneš zde nacházet své sebeuspokojení.

Máme několik základních pravidel:

  • Vstoupil jsi - pozdrav.
  • Odcházíš - rozluč se.
  • Chceš-li - řekni prosím.
  • Dostaneš-li - řekni děkuji.
  • Používej i ostatní "kouzelná" slova, která k sobě lidi přibližují.
  • Nikoho nebij, nejsi slaboch, který si musí dokazovat svou sílu.
  • Nenič. Co posloužilo tobě, poslouží i druhým.
  • Netrap se. Zaklepej a vstup. Poděl se o všechny radosti i starosti.
  • Važ si sám sebe. Každý má svou cenu.
  • Chraň vše, co chceš, aby jiní respektovali.
  • Veškerá rozhodnutí týkající se tebe musí plně brát v úvahu tvůj nejlepší zájem.
  • Škola respektuje tvé právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství a při tom respektuje roli rodičů jako průvodce.

 

  1. Práva a povinnosti žáků, zákonných zástupců ve škole a pravidla vzájemných vztahů žáků a zákonných zástupců žáků s pedagogickými pracovníky

 

1.1           Práva žáků

Žák má právo:

  1. Na vzdělávání podle školního vzdělávacího programu.
  2. Na rozvoj osobnosti podle míry nadání, rozumových a fyzických schopností.
  3. Jedná-li se o žáka integrovaného, handicapovaného, s poruchami učení nebo chování, na speciální péči v rámci možností školy a na sestavení podpůrných opatření svého vzdělávání.
  4. Na informace o průběhu a výsledcích svého vzdělávání.
  5. Na založení žákovské samosprávy v rámci školy, volit ji a být do ní volen.
  6. Na vyjádření vlastního názoru ve všech věcech, které se ho týkají. Svůj názor musí vyjadřovat přiměřenou formou, která neodporuje zásadám slušnosti a dobrého občanského soužití. Jeho názorům musí být dána náležitá váha. Žák má právo sdělit svůj názor třídnímu učiteli, ostatním vyučujícím, vychovatelce, ředitelce školy.
  7. Na informace, které podporují jeho duchovní, morální a sociální rozvoj.
  8. Na ochranu před informacemi a vlivy, které by ohrožovaly jeho pozitivní vývoj a nevhodně ovlivňovaly jeho morálku.
  9. Na ochranu před fyzickým nebo psychickým násilím, nedbalým zacházením, před sociálně patologickými jevy. Má právo na využití preventivních programů, které mu slouží k poskytnutí potřebné podpory ve zmíněných oblastech.
  10. Na poskytnutí pomoci v případě, že se ocitne v nesnázích, nebo má nějaké problémy, na poradenskou pomoc.
  11.  Se svými požadavky nebo připomínkami se mohou obracet na Školskou radu.
  12. Požádat vyučujícího o pomoc v případě, že neporozuměl učivu nebo potřebuje doplnit své znalosti.
  13. Na zvláštní péči v odůvodněných případech (v případě jakéhokoliv druhu onemocnění, zdravotního postižení, vývojové poruchy učení, v případě mimořádných schopností a talentu).
  14. Na život a práci ve zdravém životním prostředí, na odpočinek a volný čas.
  15. Na ochranu před všemi formami sexuálního zneužívání a před kontaktem s návykovými látkami.

 

1.2           Povinnosti žáků

Žák má povinnost:

  1. Přicházet do školy vhodně a čistě oblečen a upraven.
  2. Svědomitě plnit uložené úkoly. Jestliže se nemohl ze závažných důvodů na vyučování náležitě připravit, omluví se učiteli na začátku vyučovací hodiny.
  3. Chovat se vždy slušně a ohleduplně, nikdy se nevyjadřovat hrubě, nerušit ostatní hlukem nebo nevhodným chováním.
  4. Ke všem zaměstnancům školy se chovat zdvořile a při setkání je zdravit.
  5. Nosit do školy učebnice a učební pomůcky podle rozvrhu a pokynů učitele. V šatně si ukládat věci na své vyznačené místo.
  6. Před začátkem vyučovací hodiny si připravit věci potřebné na vyučování, před hodinou tělesné výchovy se převléknout do cvičebního úboru.
  7. Při vyučovací hodině bez dovolení neopouštět učebnu ani své místo, zachovávat klid a kázeň. Hlásit se zdvižením ruky. Bez dovolení nesmí žák opustit budovu školy.
  8. Zdravit povstáním každou dospělou osobu, která vstoupí do učebny v době vyučovací hodiny nebo z učebny odchází.
  9. Dodržovat školní řád, předpisy a pokyny školy k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byl seznámen, řídit se pokyny učitelů nebo jiných pověřených osob.
  10.  Ve školní družině se řídit vnitřním řádem školní družiny.
  11.  Ve školní jídelně se chovat ukázněně, dodržovat řád školní jídelny a hygienická a společenská pravidla stolování. Řídit se pokyny pedagogického dozoru.
  12.  Účastnit se mimoškolních aktivit, na které se přihlásil, na akcích pořádaných   školou se chovat ukázněně a dodržovat školní řád, předpisy a pokyny k ochraně zdraví a bezpečnosti, zásady slušného chování a řídit se pokyny učitelů nebo jiných pověřených osob.
  13.  K dospělým se chovat zdvořile, ale být opatrný vůči neznámým osobám. Pomáhat slabším, zdravotně nebo tělesně postiženým spolužákům. Kamarádsky jednat se svými spolužáky.
  14.  Šetrně zacházet se školním majetkem, udržovat své místo, třídu a ostatní prostory školy v čistotě a pořádku, chránit věci před poškozením. Poškodí-li školní majetek, sjednat s pomocí zákonných zástupců žáka nápravu nebo uhradit škodu.

 

  1. Práva zákonných zástupců žáků

 

Zákonní zástupci žáka mají právo:

  1. Na informace o průběhu a výsledcích vzdělávání svého dítěte.
  2. Volit a být voleni do školské rady.
  3. Na poradenskou pomoc školy ve vzdělávání pro jejich dítě.
  4. Vyjadřovat se k podstatným rozhodnutím týkajících se svého dítěte, přičemž jejich vyjádřením musí být věnována pozornost.
  5. Na uvolnění svého dítěte z výuky podle pravidel tohoto řádu.

 

1.4           Povinnosti zákonných zástupců žáka

 

Zákonní zástupci žáka mají povinnost:

  1. Zajistit, aby žák docházel do školy řádně.
  2. Na vyzvání ředitele školy se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání žáka.
  3. Informovat školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích žáka nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání.
  4. Dokládat důvody nepřítomnosti žáka ve vyučování v souladu s podmínkami stanovenými školním řádem.
  5. Oznamovat škole údaje nezbytné pro školní matriku a další údaje, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost žáka, a změny v těchto údajích.

 

1.5      Pravidla vzájemných vztahů žáků a zákonných zástupců žáků s pedagogickými pracovníky školy

 

  1. Pedagogičtí pracovníci školy vydávají žákům a zákonným zástupcům žáků pouze takové pokyny, které bezprostředně souvisí s plněním školního vzdělávacího programu, školního řádu a dalších nezbytných organizačních opatření.
  2. Všichni zaměstnanci školy budou žáky chránit před všemi formami špatného zacházení a sexuálním násilím. Budou dbát, aby nepřicházeli do styku s materiály a informacemi pro ně nevhodnými. Nebudou se vměšovat do jejich soukromí a jejich korespondence.  Budou žáky chránit před nezákonnými útoky na jejich pověst. Zjistí-li, že dítě je týráno, spojí se se všemi orgány na pomoc dítěti. Speciální pozornost budou věnovat ochraně před návykovými látkami.
  3. Informace, které zákonný zástupce žáka poskytne do školní matriky nebo jiné důležité informace o žákovi (zdravotní způsobilost,…) jsou důvěrné a všichni pedagogičtí pracovníci se řídí se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.
  4. Vyzve-li ředitel školy nebo jiný pedagogický pracovník zákonného zástupce k osobnímu projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání žáka, konzultuje termín schůzky se zákonným zástupcem žáka.
  5. Žák zdraví v budově a na školních akcích pracovníky školy srozumitelným pozdravem. Pracovník školy žákovi na pozdrav odpoví.
  6. Všichni pedagogičtí pracovníci se povinně zúčastňují třídních schůzek a konzultačních dnů, na kterých informují zákonné zástupce žáků o výsledcích výchovy a vzdělávání. V případě omluvené nepřítomnosti pedagogického pracovníka zajistí, aby zákonní zástupci byli informováni jiným způsobem.

 

  1. Provoz a režim školy

 

 

  1. Pravidla docházky do školy

 

  1. Žák chodí do školy pravidelně a včas podle rozvrhu hodin. Účast na vyučování nepovinných předmětů je pro zařazené žáky povinná.
  2. Omlouvat žákovu nepřítomnost škole je třeba písemně na omluvném listu v žákovské knížce – notýsku.
  3. Při absenci žáka je nutno neprodleně informovat učitele osobně, písemně nebo telefonicky a sdělit mu příčinu absence žáka, nejpozději však do tří dnů.
  4. Nemůže-li se žák zúčastnit vyučování nebo činnosti pořádané školou pro překážku předem známou, můžou zákonní zástupci žáka požádat písemně o jeho uvolnění třídního učitele. Žádá-li zákonný zástupce žáka o uvolnění na 3 a více dnů, žádost předloží řediteli školy.
  5. Žákovi, který se nemůže pro svůj zdravotní stav po dobu delší než dva měsíce účastnit vyučování, stanoví ředitel školy takový způsob vzdělávání, který odpovídá možnostem žáka, nebo mu může povolit vzdělávání podle individuálního vzdělávacího plánu. Zákonný zástupce žáka je povinen vytvořit pro stanovené vzdělávání podmínky.
  6. V jednotlivých odůvodněných případech může škola požadovat lékařské potvrzení nebo jiný doklad o žákově nepřítomnosti ve škole.
  7. Žák, který musí opustit školu v průběhu vyučování, může být uvolněn pouze na základě písemné žádosti zákonných zástupců žáka. Zákonní zástupci si žáka osobně vyzvednou.
  8. V případě nevolnosti nebo zranění žáka zajistí vyučující informování zákonných zástupců žáka a případné předání žáka či jeho ošetření.

 

  1. Pravidla režimu školy

 

  1. Budovu školy je otevřena v 6. 30 hodin.  V šatně se žáci přezují do vhodné obuvi.
  2. V 7. 30 hodin probíhá výdej svačin.
  3. Vyučování začíná v 7.45 hodin. Po příchodu do učebny se žáci připravují na vyučování.
  4. Žáci musí být ve škole 10 minut před začátkem vyučování, vyučující nejpozději v 7.30 hodin.
  5. Po začátku každé vyučovací hodiny sedí všichni žáci v lavicích.
  6. První přestávka trvá 15 min, velká 20 min, malé přestávky trvají 10 min.
  7. Dozor o přestávkách a před vyučováním zajišťují vyučující.
  8. Dozor na chodbách vykonávají vyučující dle rozpisu.
  9. Dozor při obědě vykonává vychovatelka ŠD. Pokud bude v jídelně více jak 25 strávníků posílí dozor další vyučující.
  10. Po ukončení vyučování předává vyučující žáky vychovatelce ŠD nebo vyučujícímu dalšího předmětu. Doprovod žáků ze ŠD zajistí vychovatelka.
  11. V době vyučování je školní budova uzamčena.
  12. Žákům do 10ti let není dovoleno jezdit do školy na kole a kolečkových bruslích bez doprovodu zákonných zástupců nebo osoby starší 15 let.
  13. Žáci se mohou napít i během vyučovací hodiny.
  14. Během vyučování mají žáci vypnuté mobilní telefony.
  15. Žák zachovává čistotu i v okolí školy, v areálu hřiště a na autobusové zastávce.
  16. Mimo školu se žák chová v souladu s pravidly slušného chování tak, aby nepoškozoval pověst školy.
  17. Další povinnosti pedagogických pracovníků jsou uvedeny v pracovním řádu, náplních práce a organizaci daného školního roku.

 

 

  1. Podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí

 

  1. Bezpečnost a ochrana zdraví žáků

 

  1. Žáci nesmí nosit do školy věci, které by mohly ohrozit kázeň, zdraví a bezpečnost nebo mravní vývoj žáků.
  2. Žáci chrání své zdraví a zdraví svých spolužáků. Není jim dovoleno kouřit, pít alkohol, užívat drogy, hrát o peníze.
  3. Žáci jsou povinni přezouvat se, dbát na hygienická pravidla.
  4. Žáci se chovají při pobytu ve škole a na akcích organizovaných školou tak, aby neohrozili zdraví svoje ani svých spolužáků či jiných osob.
  5. Žáci chodí slušně a čistě oblečeni a upraveni.
  6. Žákům je zakázáno manipulovat s elektrickými spotřebiči, vypínači a elektrickým vedením bez dohledu učitele.
  7. Z bezpečnostních důvodů se žákům zakazuje otevírání oken o přestávkách a sezení na okenních parapetech.

8.   Při přecházení žáků na místa vyučování či jiných akcí mimo budovu školy se žáci řídí pravidly silničního provozu a pokyny doprovázejících osob. Před takovýmito akcemi doprovázející učitel žáky zvlášť poučí o bezpečnosti. Pro společné zájezdy tříd, lyžařské kursy, školy v přírodě platí zvláštní bezpečnostní předpisy, se kterými jsou žáci předem seznámeni. Při pobytu v ubytovacích zařízeních se žáci podřizují vnitřnímu řádu tohoto zařízení a dbají všech pokynů pracovníků tohoto zařízení.

9.   Při výuce v tělocvičně, v počítačové učebně zachovávají žáci specifické bezpečnostní předpisy pro tyto učebny. Vyučující daného předmětu jsou povinni s nimi seznámit žáky při první vyučovací hodině školního roku a dodatečně poučit žáky, kteří při první hodině chyběli. O poučení žáků provede učitel záznam do třídní knihy.

10. Poučení na počátku školního roku provádí třídní učitel, který žáky seznámí zejména:

a) se školním řádem, 

b) se zásadami bezpečného chování ve třídě, na chodbách, schodištích, v šatně, při odchodu ze školy a příchodu do školy a na veřejných komunikacích,

c) se zákazem přinášet do školy věci, které nesouvisejí s vyučováním,

d) s postupem při úrazech, 

e) s nebezpečím vzniku požáru a s postupem v případě požáru.

11. Poučení na počátku první vyučovací hodiny provádí vyučující tělesné výchovy, pracovního vyučování, informatiky. Vyučující seznámí žáky s pravidly bezpečného chování a upozorní je na možné ohrožení života, zdraví či majetku.

12. Poučení provádí vyučující před činnostmi, které se uskutečňují mimo školní budovu. (výuka ve venkovní učebně, vycházky, výlety, lyžařské výcviky, exkurze, dopravní a sportovní akce, plavecké výcviky.) Seznámení se všemi pravidly chování, případnými zákazy apod. a poučení o správném vybavení žáků provede třídní učitel nebo ten, kdo bude nad dětmi vykonávat dohled.

13. Poučení před prázdninami provádí třídní učitel podle osnov pro poučení o bezpečnosti.

14. Každý úraz, poranění či nehodu, k níž dojde během vyučování ve třídě, na chodbě nebo hřišti jsou žáci povinni hlásit ihned svému třídnímu učiteli nebo někomu z vyučujících, ti pak neprodleně informují ředitele školy.

15. O školním úrazu se provede záznam o úrazu a zápis do Knihy úrazů. Záznamy provede ředitel školy za spolupráce vyučujícího, který vykonával dozor či třídního učitele. Kniha úrazů je uložena v ředitelně, zodpovídá za ni ředitel školy. V knize úrazů se evidují všechny úrazy žáků, ke kterým došlo při činnostech ve škole nebo na akcích organizovaných školou, a to nejpozději do 24 hodin od okamžiku, kdy se škola o úrazu dozví.

 

  1. Ochrana před sociálně patologickými jevy

 

  1. Všichni pedagogičtí pracovníci průběžně sledují konkrétní podmínky a situaci ve škole z hlediska výskytu sociálně patologických jevů, uplatňují různé formy a metody umožňující včasné zachycení ohrožených žáků.
  2. Školní metodik prevence zajišťuje spolupráci s rodiči v oblasti prevence, informuje je o preventivním programu školy a dalších aktivitách. Školní metodik prevence spolupracuje na základě pověření ředitele školy s dalšími institucemi na sociálně právní ochranu dětí a mládeže.
  3. Žáci školy mají přísný zákaz nošení, držení, distribuce a zneužívání návykových látek v areálu školy. Porušení tohoto zákazu se bere jako hrubé porušení školního řádu. Ředitel školy využije všech možností daných mu příslušným zákonem včetně možnosti dát podnět k zahájení trestního stíhání osob, které se na porušení tohoto zákazu podílely. Ředitel školy nebo jím pověřený pracovník bude informovat zákonné zástupce žáků, u nichž bylo zjištěno porušení tohoto zákazu, o zjištěních a zároveň je seznámí s možností odborné pomoci.
  4. Projevy šikanování mezi žáky, tj. násilí, omezování osobní svobody, ponižování apod., kterých by se dopouštěli jednotliví žáci nebo skupiny žáků vůči jiným žákům nebo skupinám, jsou v prostorách školy a při školních akcích přísně zakázány a jsou považovány za hrubý přestupek proti řádu školy. Podle okolností ředitel školy uváží možnost dalšího postihu žáků, kteří tento zákaz přestoupí, a bude o svých zjištěních informovat jejich zákonné zástupce.
  5. Pedagogičtí pracovníci dbají, aby etická a mravní výchova, výchova ke zdravému životnímu stylu a preventivní výchova byla vyučována v souladu se školním vzdělávacím programem.
  6. Pedagogičtí pracovníci jsou povinni vykonávat kvalitní dohled nad žáky o přestávkách, před začátkem vyučování, po jeho skončení i během osobního volna žáků, a to hlavně v prostorách, kde by k sociálně patologickým jevům mohlo docházet.

Poznámka: Tato oblast je podrobně zpracována v Minimálním preventivním programu.

 

  1. Podmínky zacházení s majetkem školy ze strany žáků

 

  1. Žák šetří společný majetek.
  2. Žák nenosí do školy větší částky peněz nebo cenné předměty, které nepotřebují k výuce.
  3. Žák šetrně zachází se svěřenými učebnicemi, školními potřebami a školním majetkem. Každé svévolné poškození nebo zničení majetku školy, žáků, učitelů či jiných osob hradí v plném rozsahu rodiče žáka, který poškození způsobil.
  4. Každé poškození nebo závadu v učebně hlásí žák učiteli nebo řediteli školy.
  5. Při ztrátě osobní věci okamžitě ohlásí tuto skutečnost učiteli. Najde-li žák věc, která mu nepatří, odevzdá ji učiteli.
  6. Každý žák odpovídá za čistotu a pořádek svého pracovního místa.
  7. Před odchodem ze třídy každý žák uklidí své pracovní místo a jeho okolí.
  8. Žák chrání památky a přírodu, nepronásleduje a netrápí zvířata, neničí porosty a vzácné rostliny.

 

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode